„Spacer z Emilią”

Tym razem wystawa dokumentów życia społecznego oraz książek przybliża postać patronki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Ekspozycja jest nietypowa, a przez to ciekawa, gdyż przedstawia tę ikonę powojennego bibliotekarstwa od strony prywatnej. Pokazuje więc, jakie wydarzenia ukształtowały ją jako kobietę, pasjonatkę, badaczkę i bibliotekarkę.

Podpis wystawy „Spacer z Emilią. Wystawa zorganizowana w 130. rocznicę urodzin Emilii Sukertowej-Biedrawiny” Widok ogólny na dwie szklane gabloty z eksponatami dotyczącymi Emilii Sukertowej-Biedrawiny.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1903. Dolina Prątnika i Ojcowski Park Narodowy. W górach często spędza wakacje z rodziną. Kocha piesze wędrówki”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie młodej Emilii podczas wycieczki oraz jej książka „Zamek w Ojcowie”.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1905. Warszawa. Uczy się w gimnazjum rosyjskim. Rozwija pasje literackie”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie młodej panny Emilii oraz szklany kałamarz i pióra ze stalówkami.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1912-1913. Warszawa-Berlin-Moguncja-Szampania-Paryż-Hiszpania-Karlsbad. Wychodzi za mąż za bogatego przemysłowca Stanisława Sukerta. Jedzie w podróż poślubną”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie ślubne Emilii i Stanisława Sukertów oraz białe rękawiczki z materiału.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1912. Warszawa. Uczestniczy w Tajnym Towarzystwie Równouprawnienia Kobiet - późniejszym Stowarzyszeniu Umysłowo Pracujących Kobiet w Warszawie”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie Emilii Sukertowej w dużym, zdobnym piórem kapeluszu oraz lampa naftowa.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1923. Mazury. Poznaje problemy Mazurów w Prusach Wschodnich. Angażuje się w ich sprawę”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie portretowe Emilii Sukertowej oraz dwubarwny druk z zagadką w języku warmińskim.
Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie portretowe Emilii Sukertowej oraz egzemplarz „Kalendarza dla Warmiaków na rok 1947”. Podpis fragmentu ekspozycji: „1927. Działdowo. Wraz z cenionym pedagogiem Józefem Biedrawą, dyrektorem Seminarium Nauczycielskiego w Działdowie, prowadzi Muzeum Mazurskie”.
Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: dwa czarno-białe zdjęcia - portretowe oraz Emilii wraz z Józefem Biedrawą - i książka „Mazurzy w Prusach Wchodnich”. Podpis fragmentu ekspozycji: „1942. W czasie okupacji ukrywa się wraz z mężem Józefem Biedrawą pod nazwiskiem Bernatowicz”.
Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie małżeństwa Biedrawów oraz książka „Polskość Mazurów i Warmiaków”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zaproszenie na inauguracyjne posiedzenie Instytutu Mazurskiego w Olsztynie połączone z odczytem „Ideały kultury na tle współczesnych przemian społecznych” Bogdana Suchodolskiego.
Podpis fragmentu ekspozycji: „1945. Olsztyn. Ratuje ocalałe po wojnie książki. Podejmuje pracę naukową w Instytucie Mazurskim”. Fragment ekspozycji w szklanej gablocie: czarno-białe zdjęcie Emilii Sukertowej-Biedrawiny w jej gabinecie oraz marmurowo-mosiężny zestaw do pisania: dwa szklane kałamarze na podstawce oraz „drzewko” na pióra.

powrót