Wystawa 08.05.2017 r.
„Maj bez diety - kuchnia na Warmii i Mazurach”

W maju – na początku lata i czasu kojarzonego z przygotowaniami do „sezonu bikini” – wystawa zbiorów WBP w Olsztynie porusza przyjemny temat kuchni i smacznych potraw regionalnych. W końcu to właśnie w maju można świętować Dzień bez Diety… Wystawa w Wypożyczalni WBP ukazuje książki opisujące specyfikę kuchni Warmii i Mazur. Całość ubarwiły dokumenty życia społecznego i gadżety związane z konkretnymi produktami regionalnymi oraz gotowaniem.

Fragment ekspozycji na jednej z półek: półotwarta książka z ilustracją przedstawiającą kobietę suszącą ryby, drewniana łyżka, rybka uszyta z płótna oraz szklane naczynie z nasionami czarnuszki. Fragment ekspozycji na jednej z półek: książka „Smaki dwóch regionów: ziemi lubawskiej i ziemi kujawskiej”, leżący folder „Dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur” oraz ulotka „Oleju grunwaldzkiego”. Jako gadżety - kapsle od piw regionalnych leżące luzem.
Fragment ekspozycji na jednej z półek: książka „Ełk - kulinarna stolica Mazur”, na serwetce z kordonka dwa ozdobne widelce oraz szklany słój wypełniony suszonymi jabłkami. Na ściance gabloty przyczepiono zdjęcie autorstwa Ryszarda Czerwińskiego, przedstawiające mężczyznę z stroju warmińskim pijącego piwo z kufla. Fragment ekspozycji na jednej z półek: półotwarta książka z ilustracją przedstawiającą kobietę suszącą ryby, na pierwszym planie rybka uszyta z płótna oraz szklane naczynie z nasionami czarnuszki.
Fragment ekspozycji na jednej z półek: książka Wojciecha Marka Darskiego „Mazury ze smakiem”, na kordonkowej serwetce szklana karafka z suszoną jarzębiną - obok niej położony szklany korek. Na ściance gabloty przyczepione zdjęcie autorstwa Ryszarda Czerwińskiego, przedstawiające ludzi z w strojach warmińskich podczas biesiady plenerowej. Fragment ekspozycji na jednej z półek: półotwarta ilustrowana książka o tworzeniu nalewek „Mazury ze smakiem”, a na kordonkowej serwetce metalowa foremka do ciastek w kształcie serduszka oraz niewielki słoik z ozdobnym nakryciem z papieru przewiązanym wstążką.
Fragment ekspozycji (ujęcie z góry): na jednej z półek kordonkowa serwetka z metalową foremką do ciastek w kształcie serduszka oraz niewielki słoik z ozdobnym nakryciem z papieru przewiązanym wstążką, na drugiej zaś dwie foremki  do ciastek (gwiazdka i motyl) oraz papierek po krówce z Dobrego Miasta położone na serwetce z kordonka. Fragment ekspozycji na jednej z półek: ilustrowana książka otwarta na stronie o przygotowywaniu kuchy drożdżowej, zaś na serwetce z kordonka dwie foremki  do ciastek (gwiazdka i motyl) oraz papierek po krówce z Dobrego Miasta.
Fragment ekspozycji na jednej z półek: ilustrowana książka otwarta na stronie o właściwościach ziół oraz korzeni (obrazek przedstawia korzeń chrzanu), z przodu zaś postawiono kamionkowy moździerz i ułożono korę cynamonu. Z boku ustawiono grzbietem do góry książkę pt. „Zbieracze ziół”.  

powrót