Wystawa „Rybka na ¦więta”

W grudniu – tym razem nieco przekornie – wystawa zbiorów WBP w Olsztynie oczywi¶cie nawi±zuje do najważniejszych dni tego miesi±ca, czyli Bożego Narodzenia. Ekspozycja jednak (jak sugerowałby tytuł) nie przedstawia potraw ¶wi±tecznych , lecz jakby ich genezę. Aby bowiem na wigilijnym stole pojawiły się smakowite dzwonka, przedtem trzeba je jako¶ zdobyć… Jednym słowem grudniowa wystawa zajmuje się rybołówstwem oraz miejskim handlem rybami. Wyeksponowane ksi±żki dotycz± więc rybołówstwa, wędkowania, rybactwa i zarybienia jezior warmińsko-mazurskich, za¶ dokumenty życia społecznego to (dzi¶ już wyj±tkowe) fotografie przedstawiaj±ce stoiska z rybami na miejskich targowiskach. Ten ¶wiat już przemin±ł. Tym bardziej zachęcamy do obejrzenia wystawy, a podczas raczenia się ryb± – prosimy pamiętać, że nasza potrawa kiedy¶ pływała w pięknych wodach regionu...

Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka Wilhelma Kocha pt. „Chów ryb w stawach” z grafiką przedstawiającą rybie głowy na okładce. Obok ustawiono  czarno-białe zdjęcie ukazujące sprzedawcę na Targowisku Miejskim, wyjmującego ryby ze skrzynki ustawionej na ławie. Na tylnej ścianie witryny przyklejono reprodukcję starej grafiki przedstawiającą makrelę. Na witrynie ustawiono napis z tytułem wystawy: „Rybka na Święta. Wystawa ze zbiorów WBP w Olsztynie”. Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka Wilhelma Kocha pt. „Chów ryb w stawach” z grafiką przedstawiającą rybie głowy na okładce. Obok ustawiono  czarno-białe zdjęcie ukazujące sprzedawcę na Targowisku Miejskim, wyjmującego ryby ze skrzynki ustawionej na ławie. Na widocznej niższej półce witryny ustawiono czarno-białe zdjęcie przedstawiające młodą kobietę z dziewczynką na rękach stojącą przed wejściem Olsztyńskich Zakładów Sieci Rybackich w Korszach. Na tylnej ścianie witryny przyklejono reprodukcję starej grafiki przedstawiającej lina.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka pt. „Rybactwo śródlądowe” oraz czarno-białe zdjęcie ukazujące sprzedawców z ze skrzynkami pełnymi ryb, stojących przed wejściem Centrum Handlowego „Dukat” w Olsztynie. Na dolnej - również widocznej - półce ustawiono pionowo półotwarty album z kolorową ilustracją przedstawiającą jak też książkę pt. „O rybach dla wędkarzy”. Obok położono kolorowy folder zachęcający do zwiedzenia Gospodarstwa rybnego w Szwaderkach. Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka pt. „Rybactwo jeziorowe i rzeczne” z grafiką przedstawiającą węgorza na okładce oraz czarno-białe zdjęcie ukazujące sprzedawcę na Targowisku Miejskim, wyjmującego karpia ze skrzynki ustawionej na ławie; za nim widać tradycyjną wagę. Na tylnej ścianie witryny przyklejono reprodukcję starej grafiki przedstawiającej okonia. Na witrynie ustawiono reprodukcję starej grafiki przedstawiającej karpia.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka pt. „Aktualne problemy rybactwa jeziorowego” z kolorową grafiką przedstawiającą płynące ryby na okładce oraz czarno-białe zdjęcie ukazujące sprzedawcę na Targowisku Miejskim, pokazującego ryby klientce, wyjmując je ze skrzynki ustawionej na ławie. Na tylnej ścianie witryny przyklejono reprodukcję starej grafiki przedstawiającej flądrę. Na dolnej półce ustawiono książki „Wielka encyklopedia ryb” oraz „Potrawy z ryb” - z kolorowymi rybami na okładkach. Obok stojących książek położoną niewielki „Atlas ryb słodkowodnych” ze szczupakiem na okładce oraz zakładkę z reprodukcją kilku gatunków ryb występujących w mazurskich jeziorach. Fragment wystawy w witrynie: ustawiono pionowo książki - „Wielka encyklopedia ryb” oraz „Potrawy z ryb” - z kolorowymi rybami na okładkach. Na dolnej półce ustawiono pionowo album fotografii Ryszarda Czerwińskiego pt. „Rybacy” z pastelową ilustracją przedstawiającą łódź na jeziorze, obok zaś położono otwartą publikację z czarno-białą fotografią przedstawiającą rybaków łowiących siecią na jeziorze.
Antyrama promująca wystawę „Rybka na Święta”: zawiera odpowiedni napis oraz dwa czarno-białe zdjęcia większego formatu przedstawiające wędkarza łowiącego z łódki oraz rybaków podczas połowu siecią.  

powrót