Wystawa „Skarb pod jemioł±”

W styczniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna po¶więca swoj± kolejn± wystawę jemiole – ro¶linie znanej przede wszystkim jako piękny pasożyt oraz przydatna ludziom w okresie ¶wi±tecznym ozdoba domów. Jemioła jednak ma również inne konotacje – bardziej zwi±zane z tradycyjn± kultur± naszego regionu (jako motyw legend) oraz z… postanowieniami i marzeniami noworocznymi. Jemioła bowiem według najstarszych podań to ¶więta ro¶lina, przynosz±ca szczę¶cie, bogactwo, powodzenie, czyli skarb. Oczywi¶cie tylko dla tych, którzy na to zasłużyli. Ukazane na wystawie ksi±żki oraz dokumenty życia społecznego ilustruj± więc „mit o jemiole”.

Napis nad wystawą: pojedyncza karta z informacją „Jemioła (łac. Viscum) - krzewina, półpasożyt, rośnie głównie na drzewach liściastych, najczęściej na topoli, olszy i brzozie”. Obok napisu ułożone dwie ususzone gałązki jemioły. Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka Richarda Paula Evansa pt. „Hotel pod jemiołą”, kolorowy rysunek jemiołuszki w złotej ramie oraz dwie większe gałęzie ususzonej jemioły.
Fragment wystawy w witrynie: większa gałąź jemioły przewiązana czerwoną atłasową wstążką, udrapowana ozdobna materia z nadrukiem czerwonego gila siedzącego na gałęzi jemioły oraz kaligraficzny napis: „Jemioła rozsiewa się dzięki ptakom, które chętnie zjadają jej białe owocki dojrzewające zimą”. Fragment wystawy w witrynie: ozdobny napis „Skarb pod jemiołą” z okalającym go nadrukiem z motywem wieńca z ostrokrzewu oraz ustawione książki - Wojciecha Raszewskiego „Nasienie jemioły” oraz Piotra Stypińskiego „Występowanie jemioły pospolitej” i kolorowe zdjęcie autorstwa Wacława Krukowskiego, przedstawiające jeden z olsztyńskich klonów opanowany przez jemiołę.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona otwarta, na tekście „Legenda o złotym koniu w Klewkach” książka Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny”, przywieszona na ekologicznym sznurku, wykonana z brązowego materiału w kratkę maskotka w kształcie konia oraz ułożony stos „monet” czekoladowych w złotych papierkach. Fragment wystawy w witrynie: ozdobny napis „Skarb pod jemiołą” z okalającym go nadrukiem z motywem wieńca z ostrokrzewu, na dalszym planie ustawiona na tekście „Legenda o złotym koniu w Klewkach” otwarta książka Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny” oraz ułożony stos „monet” czekoladowych w złotych papierkach.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona, otwarta na tekście „Skarb pod jemiołą” książka Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny” oraz przyklejony na szybie napis-cytat z legendy. Fragment wystawy w witrynie: udrapowana ozdobna materia z nadrukiem czerwonego gila siedzącego na gałęzi jemioły oraz kaligraficzny napis: „Jemioła rozsiewa się dzięki ptakom, które chętnie zjadają jej białe owocki dojrzewające zimą”.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książką Haliny Kowalczyk „Chata pod jemiołą”, przezroczyste szklane naczynie z włożonym do środka materiałem w gile na gałązce jemioły, na nim położona sucha gałąź jemioły, zaś pod nim ułożony kaligraficzny napis: „Z jemiołą w kulturze celtyckiej obchodzono się z najwyższą czcią. Wierzono w jej magiczną siłę. Kto wchodził na drzewo, musiał być ubrany na biało, ścinać jemiołę złotym sierpem i nie upuścić jej na ziemię. Wtedy tylko można było przejąć jej moce”. Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka Richarda Paula Evansa pt. „Hotel pod jemiołą”, kolorowy rysunek jemiołuszki w złotej ramie oraz dwie większe gałęzie ususzonej jemioły. Dostępny widok na niższą półkę z ustawioną książką Haliny Kowalczyk „Chata pod jemiołą” i przezroczystym szklanym naczyniem z włożonym do środka materiałem w gile na gałązce jemioły oraz położoną na nim suchą gałęzią jemioły.
Fragment wystawy w witrynie: sucha gałąź jemioły przewiązana złotą atłasową wstążką, ustawiona na tekście „Skarb pod jemiołą” otwarta książka Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny” oraz przyklejony na szybie dłuższy napis-cytat z legendy. Fragment wystawy w witrynie: ustawiona książka pt. „Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą”, przezroczyste szklane naczynie z włożoną do środka suchą wiązką jemioły oraz położone obok nich czerwone błyszczące bombki. Dostępny widok na niższą półkę z ustawioną otwartą książką Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny” na tekście „Legenda o złotym koniu w Klewkach” i przywieszoną na ekologicznym sznurku, wykonaną z brązowego materiału w kratkę maskotką w kształcie konia.
Fragment wystawy w witrynie: ustawiona, otwarta na tekście „Legenda o złotym koniu w Klewkach” książka Marii Zientary-Malewskiej pt. „Baśnie znad Łyny” oraz ułożony stos „monet” czekoladowych w złotych papierkach. Dostępny widok na niższą półkę z ustawionymi książkami - Wojciecha Raszewskiego „Nasienie jemioły” oraz Piotra Stypińskiego „Występowanie jemioły pospolitej” - i gałęziami suchej jemioły. Na pierwszym planie kaligraficzny napis na kartce - cytat z „Legendy o złotym koniu”: „Posłał pan po rybaka, który przyszedł; wykopał olbrzymi klon z jemiołą, a kiedy wyrzucono z ziemi pień, ukazał się wielki koń ze szczerego złota, pod nim zaś i obok niego stosy złotych pieniędzy”.  

powrót